Vítanie Nového roku a oslava našej ľahostajnosti

Autor: Peter Dráb | 1.1.2016 o 17:09 | (upravené 1.1.2016 o 21:25) Karma článku: 14,62 | Prečítané:  5990x

Ohlušujúca noc, miestami až neuveriteľný rachot. A predsa, niečo vo mne rezonovalo viac. Každá jedna petarda, každý jeden delobuch mohli niekomu pomôcť. Tam jedným eurom, tam dvoma, tu tridsiatimi. No nepomohli...

Len s rachotom vykričali celému okoliu, akí sme ľahostajní, lebo my sme tie milóny eur radšej doslova vyhodili do vzduchu. Rodiny s deťmi, ktoré sú ťažkými onkologickými pacientami, slobodné matky s príjmom pod 500 EUR, ľudia, ktorým klopú úžerníci a exekútori na dvere, bezdomovci, deti v detských domovoch... Títo všetci nemajú nič alebo len úplne máličko a namiesto pomoci sa od nás dočkali ohňostroja - priamo do tváre s jednoduchým odkazom: "A vy, čo sa netešíte, hlupáci?!" 

A čo je ešte smutnejšie, Slovensko nie je krajinou, ktorá by mala čo oslavovať, lebo krajina, ktorá sa bojí svojho vlastného tieňa, nemá dôvod na oslavu. Včera to boli Maďari, potom cigáni či očkovacie látky, dnes sú to utečenci. Slovensko je krajina, ktorá má strach zo svojej vlastnej budúcnosti, bojí sa o svoje dôchodky, istoty, "tradície", má strach z dekadentnej mládeže a liberálnej Európy a jediné, čo sa za posledné roky naučilo, je len chlípne načahovanie sa za eurofondami od Francúzov alebo Nemcov (lebo sami si ani námestie v dedine nevieme dať do poriadku).

Nie, nie je čo oslavovať, moji milí Slováci. Zápas o elementárnu spravodlivosť, právny štát a spoločenstvo, ktoré chráni tých najzraniteľnejších, nás totiž ešte len čaká a nikto ho za nás nevybojuje.

A keď už si dávame tie novoročné predsavzatia, želáme si šťastie, zdravie či svetový mier a zaprisahávame sa, že tento rok sa už určite polepšíme. Čo keby sme si dali jedno také obyčajné, splniteľné - že na Silvestra 2016 namiesto bombastickej petardami vyčančanej prezentácie vlastnej ľahostajnosti v tichosti niekomu konkrétnemu pomôžeme - eurom, dvoma, tridsiatimi…?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Slováci vo voľbách rozhodujú o budúcnosti

Sledujte s nami naživo priebeh a výsledky parlamentných volieb 2020.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vieme, čo nechceme. To je dobrý začiatok

Urobme rozhodnutie, za ktoré sa nám poďakujú generácie.


Už ste čítali?