Bordeltáňa Rosová, Bordelmilan Ftáčnik a vytunelovaná Bratislava

Autor: Peter Dráb | 31.10.2014 o 7:30 | (upravené 4.11.2014 o 13:22) Karma článku: 13,18 | Prečítané:  13873x

Okolo Bratislavy sa už pekných pár rokov motajú rôzni kšeftári, vybavovači, samozvaní “developeri” a aj veľké ryby ako J&T alebo Penta. Po rokoch “spolupráce” so straníckymi štruktúrami vyrástli a v meste kontrolujú prakticky všetko. Dnes na Bratislave zarábajú, vo veľkom a bez hanby.

Ako to už pred voľbami chodí, aj tentoraz uviedli celé hlavné mesto do akéhosi komického predvolebného pohybu. Čo sa dalo, to sa rozkopalo, pokosilo, vyťalo, postavila sa tam knižnička alebo sa na to zavesili muškáty. Čo sa nedalo, to sa natrelo. Zo dňa na deň nám tak natierači vykúzlili kilometre nových “cyklotrás” a Námestie slobody sa odelo do šedo-bieleho základného náteru. Šafko je ako po výbuchu a električkové koľaje či Starý most už nie sú. Potemkinovský čulý ruch sa obyvateľov mesta snaží opantať dojmom, že mesto a jeho vedenie je tu pre ľudí…

Kráľovstvo bordelu

Mestská časť Staré mesto, alebo ak chcete “staromestský skanzen bordelu”, to je roky zažratá špina, rozbité lavičky, chodníky a cesty v prevedení "tankodrom", dožívajúce smetné koše či verejné WC-ka len pre tie najsilnejšie povahy… To všetko dokonale nasiaknuté zápachom z balkánskych kebabární a najrôznejších stánkových “párečkární”.

Už letmý pohľad všímavého návštevníka napovie, že peniaze (nielen) v Starom meste netečú do ulíc, ale na súkromné kontá. Rovnako je evidentné, že obľúbená výhovorka magistrátu, že “na údržbu, žiaľ, nie sú peniaze” je v kombinácii s hrdým titulom piateho najbohatšieho regiónu EÚ, urážkou každého slušného Bratislavčana poctivo platiaceho dane. Alebo inak, priatelia: podľa štatistík žijeme v jednom z najbohatších regiónov EÚ a Bordelmilanovi s Bordeltáňou to furt nevychádza! Kde sa strácajú naše dane a ako zarábajú vybavovači napojení na bratislavský stranícky aparát, si teraz ukážeme na “učebnicovom” príklade obstarávania u “dobrej Bordeltáni” Rosovej.

 

Tunel “Vepos, s.r.o.”

Vepos, s.r.o., firma blízka súčasnému ministrovi hospodárstva za SMER-SD Pavlovi Pavlisovi (do r. 2009 bol jej spoločníkom), má z pohľadu tržieb jedinú obchodnú činnosť - starostlivosť o čistotu v Starom meste. Celkové tržby firmy su totiž, až na pár sto eur, rovnaké ako celková hodnota služieb, ktoré MČ Staré mesto v príslušnom roku od firmy nakúpilo. 

Už pri prvom pohľade do účtovníctva firmy (výkazy za r. 2013) je zrejmé, že sa jedná prakticky o prázdnu firmu (ak má nejaký strojný park tak s nulovou účtovnou hodnotou), ktorá má majetok v účtovnej hodnote iba € 156.493 (možno prirovnať k hodnote dvoch nových umývacích áut) a 30 zamestnancov. Len na porovnanie, meská organizácia z (čo do počtu obyvateľov) porovnateľných Piešťan - Služby mesta Piešťany, majú 108 zamestnancov a majetok v zostatkovej hodnote €13.766.966! 

Je preto logické, že firmička Vepos veľkú časť služieb, ktoré mestu “poskytuje”, nakupuje od externých dodávateľov - v roku 2012 v objeme € 478.895 a v r. 2013 v objeme €352.644. Tie isté služby plus vlastné výkony potom predáva mestu niekoľkonásobne drahšie -  v roku 2012 za €1.663.236 a v roku 2013 za €1.400.230. V podstate za rovnakých podmienok (len ešte vo väčších sumách) čistil Vepos Staré mesto aj v rokoch 2010 a 2011. Za štyri roky starostlivosti o chodníky a komunikácie zarobili  “údržbári” z Veposu neuveriteľných € 2.300.000 (70 miliónov Sk) a to pri tržbách len € 6,3 milióna (190 miliónov Sk). Vepos má jednoducho takú percentuálnu mieru ziskovosti, akú nemajú ani technologickí giganti ako Google, Apple alebo Facebook. Ono to už v našej štvrti tak chodí, že slovenskí “inovátori” dávno zistili, že oveľa rozumnejšie, ako vyrábať iPhony, je robiť “údržbárov” pre Staré mesto.

Čerešničkou na torte je, že platnosť 5-ročnej “supervýhodnej zmluvy”, ktorá bola uzavretá na dobu určitú do 31.03.2014 Bordeltáňa dodatkom predĺžila do 31.12.2014 a Veposu prihrala ďalších € 824.126 (25mil. Sk). A ak hádate, že dodatok bol podpísaný 28.03.2014, tri dni pred skončením platnosti zmluvy a že Bordeltáňa nerobila verejné obstarávanie, hádate správne (že zákon o verejnom obstarávaní vyslovene zakazuje dodatkami navyšovať existujúce zmluvy, berte len ako takú pikošku). Úplne najlepšie je, že Bordeltáňa si pred podpisom vyžiadala stanovisko Úradu pre verejné obstarávanie s otázkou, či je OK uzavrieť taký bláznivý dodatok. Samozrejme, Úrad usmernením č. 14317-5000/2013 zo dňa 14.01.2014 (zverejnené na stránke UVO) jasne povedal, že to NIE JE OK a že uzavretie dodatku neodporúča. Ako vravievajú vybavovači, Bordeltáňa to dala na hulváta.

 

 

Až kým nám to tu na hlavu ne…

Je dôležité si uvedomiť, že Vepos, s.r.o. je len malou časťou mozaiky zákulisných straníckych kšeftov a že absurdít je v Bratislave oveľa viac. Či už v menšom (magistrát napr. v decembri 2013 zaplatil € 892.113 za odpratávanie snehu napriek tomu, že žiaden sneh nenapadol; Staré mesto v marci 2014 kúpilo za €203.000 elektrické autíčko na zametanie ulíc s kapacitou koša 750l = 6 zametačov so šiestimi 120l fúrikmi) alebo vo väčšom (o 90,6 % predražená prestavba Zimného štadióna, predražený nákup trojlejbusov, kšefty s pozemkami pod Hotelom Hiltom či nevýhodné zámeny pozemkov napr. pod Kráľovou horou). Vo veľkom sa ryžuje aj v mestských podnikoch napr. v Bratislavskej teplárenskej, Bratislavskej vodárenskej, v OLO či v Dopravnom podniku Bratislava (DPB). Jeden príklad za všetky: len za stráženie platí DPB firme Bonul € 756.000 bez DPH ročne. Bonul robí 24h ostrahu spolu na 10 vrátniciach DPB, mesačné náklady na stráženie jednej vrátnice sú tak € 6.300 bez DPH. Ak by DPB strážili vlastní zamestnanci, tak pri trojsmennej 8-hodinovej ostrahe by náklady pokojne mohli byť € 4.056 (traja zamestnanci pri mesačných nákladoch €1.352/zamestnanec). Na jednej vrátnici tak DPB prichádza minimálne o € 2.300 mesačne, na desiatich o €23.000 mesačne! Apropo, myslíte, že spor Bratislavskej teplárenskej (BAT) s Pentou, následné vyhlásenie exekúcie na BAT a priame ohrozenie dodávok tepla pre obyvateľov Bratislavy pred začiatkom vykurovacej sezóny je náhoda? A myslíte si, že politicky riadená Bratislavská vodárenská prizná farbu, že svah na Žižkovej sa zosunul kvôli dlhodobo zanesenej kanalizácii?

Čo s tým?

Každý máme prah bolesti no každý ho máme niekde inde. Niekto si možno povie, že mesto až tak zle nevyzerá a pre niekoho je Bratislava možno už teraz jedna veľká žumpa. Dôležité je, aby si každý obyvateľ uvedomil štyri veci:

1.) Infraštruktúra v Bratislave je jedna veľká časovaná bomba,

2.) Boli a sú to “štandardné” politické strany a ich nominanti, ktoré si Bratislavu vždy podelili ako korisť,

3.) Róbert Fico za bordel na našich uliciach naozaj nemôže. Môžeme si za to my sami tým, koho v komunálnych voľbách volíme a ako sa zaujímame o naše mesto.

4.) Bratislava naozaj môže vyzerať inak, nie je to o tom, že by v rozpočte nebolo dosť peňazí.

Som presvedčený o tom, že Bratislava potrebuje čestných a zodpovedných ľudí bez väzieb na stranícke štruktúry a ich sponzorov. A som tiež presvedčený o tom, že na našich uliciach a v našich štvrtiach si poriadok jednoducho musíme urobiť my sami. A keďže neverím na sólo jazdy, pridal som sa k aktívnym ľuďom z iniciatívy Naša Bratislava, spoločne ideme s kožou na trh už v týchto komunálnych voľbách. Spoločne sa chceme uchádzať o Vašu dôveru. Dôveru v to, že naše mesto môže konečne vyzerať inak. 

Každý jeden hlas bude pre nás záväzkom voči voličovi a zároveň dôkazom, že ľudia už majú dosť zákulisných straníckych kšeftov. A keďže za korupciu v tejto krajine ešte nikdy nesedela žiadna veľká ryba, nadchádzajúce komunálne voľby sú pre občanov poctivo platiacich dane jedinou možnosťou, ako vyvodiť zodpovednosť voči skorumpovanému politickému aparátu. Nájdite si, preto 15. novembra čas a príďte, prosím, voliť. Ide o naše mesto!

Viac informácií o našom programe (nielen) pre Staré mesto, o iniciatíve Naša Bratislava ako aj o tom, ktorí aktivisti kandidujú vo Vašej mestkej časti, nájdete tu: www.nasa-bratislava.sk/ludia

PS: Odkaz pre všetkých nespokojných a frustrovaných - na facebookovej stránke www.facebook.com/bordelslava sme spravili virtuálny pomník hanby pre Bordeltáňu a Bordelmilana. Ak “náhodou” pôjdete okolo nejakého bordelu v meste, odfoťte si ho a spolu s krátkym odkazom ho, prosím, pripnite na stenu “Bordelslavy”. Zo všetkých fotiek aj odkazov potom spravíme jednu veľkú nástenku hanby, ktorú postavíme pred magistrát aj miestny úrad Staré mesto ako zhodnotenie štvorročnej “práce” našich volených zástupcov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Viacerí politici už odvolili, Slováci si vyberajú poslancov

Sledujte s nami naživo priebeh a výsledky parlamentných volieb 2020.


Už ste čítali?