Rozprávka o čiernom zlate a skrytom štátnom dlhu 471 miliónov EUR

Autor: Peter Dráb | 8.12.2013 o 18:47 | (upravené 19.12.2013 o 13:45) Karma článku: 15,87 | Prečítané:  12860x

O tom, že Róbert Fico je dobrý obchodník, netreba pochybovať a fakt, že vláda vo veľkom privatizuje, dnes už nie je žiadne tajomstvo. Predaj Carga [1] , odpredaj 49% podielu v Telekome [2] či vlastnícka rošáda v SPP a superdividenda pre J&T sú jasným podvodom na voličoch SMERu. Pre všetkých ostatných ide len o ďalšie dôkazy toho, že tento štát zatiaľ neskolaboval len preto, lebo ešte zostalo zopár podnikov, ktoré sa dajú predať. A potom sú tu už len vaše dôchodky v druhom pilieri, ktoré sa zoštátnia, keď bude treba, lebo inak už v tejto krajine (okrem dlhov) nezostalo vôbec nič...vlastne, niečo by sa ešte našlo.

Vývoj zadĺženia SR 1996-2013Vývoj zadĺženia SR 1996-2013google.com/publicdata

Reč je o čiernom zlate alebo ak chcete o rope, konkrétne o núdzových zásobách ropy Slovenskej republiky v celkovej hodnote 471 mil. EUR (cca 14,6 miliardy SKK). Pre obchodníka ako je Fico, je ropa ideálnou komoditou. Stabilne drží svoju hodnotu a keď treba, dá sa rýchlo predať. Predaj núdzových zásob ropy má však jednu chybičku krásy - pravidlá Európskej komisie a Medzinárodnej energetickej agentúry ho zakazujú. V zmysle týchto pravidiel musí mať štát pre prípady  tzv. ropnej núdze vlastné zásoby ropy, ktoré zodpovedajú priemernej spotrebe národného hospodárstva za obdobie minimálne 61 dní (posledný príklad ropnej núdze je z r. 2011, kedy boli z dôvodu občianskej vojny prerušené dodávky ľahkej líbijskej ropy a tento výpadok bolo potrebné kompenzovať[3]).

Pán premiér sa tak ocitol pred hádankou: Ako predať núdzové zásoby ropy no zároveň ich aj nepredať? Ako získať 471 mil. EUR z predaja ropy a zároveň ich ponechať vo vlastníctve štátu? Veru, ťažká hádanka, takmer ako z tej rozprávky o múdrej pastierke: "...príď ani vo dne, ani v noci, ani peši, ani na voze, ani nahá, ani oblečená." Nuž ale, pán premiér nie je žiaden hlupák a predstavte si, že lapaj jeden, hádanku vyriešil...

Päť dní pred prázdninami, presnejšie 25.6.2013 sa na Jeho povel (alebo ak chcete, na povel Jeho pravej ruky - súdružky Lašákovej) zdvihlo 83 rúk a schválilo zaujímavý zákon. Zaujímavý preto, lebo na základe neho vzniklo, minimálne z právneho hľadiska, jedno veľmi zaujímavé "niečo:"  Agentúra pre núdzové zásoby ropy. Ak hádate, že sa jedná o nejaký ústredný orgán štátnej správy, verejno-právnu korporáciu či štátny podnik, hádate zle. Je to "niečo," čo nie je ani orgánom štátnej správy, ani verejnoprávnou korporáciou, nie je to ani obchodnou spoločnosťou s účasťou štátu ba dokonca ani občianskym združením to nie je. Avšak, existuje...a dokonca má právnu subjektivitu (tzn. že je osobou v právnom slova zmysle).

Paralela s hádankou z rozprávky o múdrej pastierke pokračuje a tak nám zákonom č. 218 z r. 2013 o núdzových Kicura.pngzásobách ropy[4] vzniklo čudo, ktoré o sebe tvrdí, že je záujmovým združením právnických osôb a že nepatrí ani štátu a ani súkromným vlastníkom. Také nechcené dieťa. Jeho rodičmi sa stali Správa štátnych hmotných rezerv (to je tá inštitúcia z kauzy platina) a Transpetrol, ktorí ho zverili do opatery Spoločnosti pre skladovanie, a.s. (SpS), čoby opatrovníka.[5] Tento opatrovník (SpS), z pozície zakladajúceho člena, za naše dieťa (Agentúru) vo všetkom rozhoduje, keďže v ňom má 70% hlasovacích práv, zvyšných 30% majú sudičky, ktorými sú súkromní podnikatelia (jedným zo zakladajúcich členov je aj firma napojená na J&T, ale o tom inokedy), ktorí dovážajú ropu a ropné produkty na územie SR.

A ako končí hádanka z rozprávky? Pre niekoho dobre, pre väčšinu z nás zle. Dôvod, prečo SMER-SD stvoril dieťa, ktoré nie je nikoho a ktoré nie je ani rybou, ani rakom, je ten, že to čudné dieťa odkúpi núdzové zásoby ropy v hodnote 471 mil. EUR od jedného zo svojich rodičov (rozumej od štátu). Finta je v tom, že novorodenec nemá peniaze a tak si ich musel požičať, pričom najkrajšie na tom všetkom je to, že o utajenom "detskom" 471 miliónovom dlhu nikto okrem zasvätených nevie, dokonca ani EUROSTAT a tým pádom ani všemocná Európska komisia. Inými slovami, tvorcovia metodiky[6] EUROSTATu na výpočet a evidenciu verejného dlhu jednoducho nepredpokladali, že nejaká hybridná agentúra ovládaná štátom môže vzniknúť a že štát si bude cez takúto agentúru požičiavať. Preto, ak v Agentúre vznikol dlh 471 mil. EUR, v zmysle oficiálnych pravidiel dlh vlastne neexistuje, celkové zadĺženie SR nerastie a deficit je pod 3%, presne ako hlása pán premiér aj s jeho financmajstrom.

V návrhu štátneho rozpočtu[7] potom celá transakcia vyzerá tak, že R. Ficovi v r. 2013 spadlo z neba 471 mil. EUR, čo je cca 14,6 miliardy SKK, ktoré akože netreba nikomu vrátiť a že celá suma je jeden rozprávkový dlh-nedlh. Nedlh preto, lebo dieťa (Agentúra) nie je ani štátnym subjektom a ani súkromnou entitou. Dlh preto, lebo aj keď po právnej stránke dieťa nikomu nepatrí, tie peniaze jedného dňa budú musieť rodičia (tzn. štát = my všetci) aj s úrokom vrátiť, pričom pri odhadovanom 4,00% úroku zaplatí štát len na úrokoch 20 mil. EUR ročne (čo je 602,5 mil. SKK). To, že banky, ktoré na tomto kšefte zarobia neboli vybrané cez verejné obstarávanie, ani nestojí za reč...

Záver

Učebnicový príklad neuveriteľného zadlžovania krajiny a zároveň maskovanie skutočného štátneho dlhu smeValova.png tu už mali. Grécko v r. 2000-2004 systematicky zakrývalo svoj dlh a upravovalo štatistiky.[8] Ako to dopadlo, všetci vieme. Tzv. predaj núdzových zásob ropy Agentúre a skrytý dlh, ktorý v súvislosti s transakciou vznikol, je dôkazom, že Slovensko je na gréckej ceste a SMERuje do záhuby. Ak sa zásadne nezmení hospodárenie vo verejných financiách (rozumej ak sa neprestane kradnúť a tunelovať štátny rozpočet) do niekoľkých rokov táto krajina skrachuje. Ale ešte predtým, prídete o vaše peniaze v druhom pilieri...

 

Čo s tým spravíme

V priebehu tohto týždňa naše občianske združenie odošle Európskej komisii a EUROSTATu informáciu o machináciach s údajom o výške verejného dlhu SR. Zároveň bude informovaná aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť o tom, že dlh Slovenska na konci roka 2013 dosiahne 55% HDP namiesto deklarovaných 54,3% HDP a v zmysle ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti teda musí byť aktivovaná tretia dlhová brzda. Zároveň bude všetkým poslancom NRSR doručená žiadosť o okamžité stiahnutie návrhu rozpočtu SR na rok 2014.

Grécka rozprávka a bezbrehé zadlžovanie tejto krajiny musia skončiť, už v tomto volebnom období. Či sa to budúcemu prezidentovi a akcionárom jeho strany bude páčiť alebo nie.

Doplnené 9.12.2013: Podnet adresovaný Rade pre rozpočtovú zodpovednosť si môžete pozrieť TU.

Doplnené 13.12.2013: Podnet adresovaný opozičným poslaneckým klubom si môžete pozrieť TU.

_________________

[1]Výzva na predkaldanie ponúk - privatizácia Carga: dcéra 1, dcéra 2

[2]Pluska: Fico sľuboval koniec privatizácii, teraz chce predať ziskový Telekom

[3] Uvoľnenie núdzových zásob ropy v čase líbijskej krízy

[4] Zákon č. 218/2013 Z. z. o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkoch

[5] Uznesenie Vlády SR o založení Spoločnosti pre skladovanie, a.s.; Zakladateľská listina o založení Agentúry pre núdzové zásoby ropy

[6] Metodika Eurostatu pre výpočet štátneho dlhu

[7]Návrh rozpočtu verejnej správy na r. 2014 až 2016; Vlastný materiál: kapitola 3.6 jednorazové opatrenia

[8]Banka Goldman Sachs pomáhala Grécku maskovať skutočný dlh

[9] Vaľová:Peniaze v druhom pilieri nie sú peniazmi ľudí ale štátu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Električky pre 30-tisíc ľudí blokuje Kočnerov kontakt

Podnikateľ Božek bráni prístupu k elektrickej stanici pre trať do Karlovej Vsi.


Už ste čítali?